با این آموزش می توانید :

  1. تغییر آدرس روت iis
  2. اضافه کردن MIME Type در iis
  3. دسترسی کاربران به دایرکتوری وب سرور iis
  4. آشنایی ما محیط کانفیگ iis manager

همانظور که در گذشته توضیح داده شد iis نرم افزار وب سرور ارائه شده از شرکت مایکروسافت است و از پروتکل های HTTP ،HTTPS ،FTP ،FTPS ،SMTP و NNTP پشتیبانی می‌کند. IIS Management Console، همراه با role مربوط، با Web Server نصب می شود. این ابزار روش گرافیکی را برای کانفیگ و مدیریت سرویس های وب IIS فراهم می کند. از جمله قابلیت های این کنسول می توان به انجام تنظیمان احراز هویت Authentication ، MIME Type ، Server Certificate و … اشاره نمود . شما از طریق این کنسول می توانید مدیریت کاملی بر روی وب سرور های لوکال و یا وب سرور های ریموت داشته باشد. در ادامه با ما همراه باشید با چند کانفیگ کوتاه و کاربردی …

محیط کنسول :

iis-manager-1

در پنل سمت چپ شما سایت ها و سرور های خود را مشاهده مینمایید . هر سایت می تواند شامل چند وب سایت باشد . در باکس وسط شما تنظیمات کلی وب سایت و یا سرور انتخاب شده را می توانید داشته باشید.

MIME Type :

iis-manager-3

در این بخش شما می توانید فایل های مجاز برای دسترسی از طریق وب سرور را مشخص کنید . MIME Type ها دارای دو بخش نام فایل که همراه با . شروع می شود  به عنوان مثال (.MP3)و دسته بندی و یا تایپ آن (audio/Mp3) می باشد.

Directory Browsing : 

iis-d-1

به صورت پیش فرض امکان مرور دایرکتوری و دسترسی به شاخه های روت امکان پذیر نمی باشد و این بخش Disable است . با فعال کردن Directory Browsing می توانید اجازه ی مشاهده دایرکتوری خود را به کاربران دهید ، این امر توصیه نمی شود زیرا می تواند مشکلات امنیتی بسیاری را برای شما فراهم کند . با فعال کردن این گزینه شما می توانید زمان ، سایز ، دایرکتوری ، اطلاعات را در دسترس قرار دهید.

Server Certificate : 

این بخش پر کاربرد برای ثبت گواهی نامه های معتبر می باشد . از جمله گواهی نامه ها می توان به SSL اشاره کرد .

تغییر آدرس فیزیکی ، تنظیمات وب سایت :

iis-manager-2

در شروع پر کاربرد ترین تنظیمات – تغییر آدرس روت  ” Path ” وب سرور شما می باشد که این امر با کلیک راست بر روی سایت مورد نظر سپس Manage Website سپس Advance Setting . همانطور که در عکس مشاهده می کنید در این قسمت شما نام وب سایت ، آی دی پروتکل و آدرس روت خود را مشاهده می کنید . با تغییر Physical path می توانید مسیر روت خود را تغییر دهید . در قسمت Limits شما می توانید یکسری محدودیت های زمانی و طولی در آدرس و سایت خود ایجاد کنید . در آینده به صورت جزئی به این بخش می پردازیم .

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *