در این آموزش میخواهیم با هم به بخش Disk management در ویندوز سرور بپردازیم . کلا Disk Management  امکانی است در ویندوز که بتوان چندین هارد یا درایو مجازی و …. را پشتیبانی کرد و تحمال خطا دیسک یا همان Fault Tolerance را بالا برد و می توان در این برنامه درایو ها را مخفی یا حذف کنید و کارهی دیگر انجام دهید که در این آموزش به آن می پردازیم .

مرحله اول :

در شروع  از Server Manager و تب Tools و گزینه Computer manager را انتخاب میکنیم.  همانند شکل زیر :

۱

حال از پنجره ی باز شده و پنل سمت چپ گزینه Disk Management را انتخاب کنید. همانند شکل زیر :

راه دوم در اجرای Disk Management اجرای برنامه run از منوی Start  و تایپ Diskmgmt.msc می باشد.

همانظور که در شکل بالا مشاهده کردید . ما دارای یک هارد دیسک هستیم و یک دی وی دی رام ، هر درایو ما می تواند شامل بخش های مختلفی باشد .

۲

اگر ما نیاز به اضافه کردن هارد داشته باشیم در سرور های مجازی خود ، پس از درخواست و دریافت هارد اضافه شده . می بایست ما مراحل زیر را جهت دسترسی به آن داشته باشیم. با مراجعه به بخش Computer Manager  و بخش Disk Management می توانید این فضا را مشاهده و با کلیک راست بر روی آن و انتخاب گزینه New Simple volume به مراحل ایجاد درایو جدید می رویم .

w

در این مرحله میبایست از فضای قابل استفاده میزان حجم دلخواه را برای ساخت درایو جدید انتخاب می کنیم .

ww

در اینجا Drive Letter که از حروف انگلیسی تشکیل شده اند برای اشاره به درایو جدید انتخاب می کنیم .

 

www

و در آخر نیز ما می توانیم برای درایو خود فرمت و نام مورد نطر خود را انتخاب کنیم و به کار ساخت و استفاده از فضا پایان بدیم .

 

wwww

همانطور که در شکل زیر مشاهده میکنید درایو جدید ما با نام درایو E و نام New volum ساخته شده است و حجم ۲۵ گیگابایت به آن اختصاص یافته است .

wwwww

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *